چرا تنظیم خانواده اهمیت دارد؟

چرا تنظیم خانواده اهمیت دارد؟

برنامه‌های تنظیم خانواده در مفهوم اخص در سطح جهان قدمتی در حدود پنجاه سال دارد در گذشته سیاستهای جمعیتی به  افزایش و کاهش جمعیت توجه می‌کردند در صورتیکه امروزه این سیاستها فراتر رفته و بسیاری از موازین اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در بر می‌گیرند .

Image result for ‫تنظیم خانواده‬‎

در سطح بسیاری از کشورهای جهان گسترش یافته‌اند آمار موجود حکایت از آن دارد که امروزه حدود ۸۵ درصد از کشورهای جهان سوم و قریب ۹۵ درصد از جمعیت آنها از خدمات عمده تنظیم خانواده حمایت می‌کنند اما برنامه‌های تنظیم خانواده به همه جمعیتهای روستایی و عشایری این کشورها تعمیم نیافته است.

در کشورهایی نظیر چین، اندونزی و بسیاری از مناطق جنوب شرقی آسیا درمانگاهها و مراکز بهداشتی ثابت و سیار در نقاط شهری و روستایی، خدمات موردنیاز را در اختیار مصرف کنندگان می‌گذارند. در بخشهای جنوبی آسیا دو سوم زنان شوهردار ۴۹-۱۵ ساله از روشهای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند این رقم برای زنان سنگاپور به ۷۰ درصد رسیده است رکورد کشورهای امریکای لاتین ۴۰ درصد است.

سیاستهای جمعیتی مبتنی بر تنظیم خانواده ایران در دو مرحله اتخاذ و به مورد اجرا گذاشته شده است: نخست طی سالهای ۵۷-۴۶ (پیش از انقلاب) دوم از سال ۶۸ تا امروز برای نخستین بار بود که در برنامه سوم عمرانی کشور (از ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۶) به امر جمعیت نگاهی پهناگر افکنده شد و متصدیان و برنامه‌ریزان امور اجتماعی و اقتصادی به این امر مهم پرداختند

در سال ۱۳۴۶ در داخل وزارت بهداری واحدی به نام بهداشت و تنظیم خانواده استقرار یافت تا بر روی باروری جمعیت کنترل و محدودیتی اعمال کند در سالهای بعدی واژه بهداشت از عنوان فوق حذف و به جای آن واژه جمعیت اضافه شد و واحد مزبور به نام جمعیت و تنظیم خانواده معروف گردید

پس از اجرای برنامه‌های محدود و پراکنده تجربی به وسیله مراجع مختلف طی چندین سال این واحد تحت عنوان سازمان تنظیم خانواده شهرت یافت و بدین وسیله ایران به باشگاه کشورهای عامل به تحدید موالید پیوست در برنامه‌های عمرانی چهارم و پنجم و اصلاحیه‌های آنها مسئله جمعیت و بطور کلی مسایل مربوط به انبوهی انسانی بزرگترین سهم نسبی را بر خود اختصاص داد.

دوره دوم سیاستهای تحدید موالید و برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران از سال ۱۳۶۸ اتخاذ و به مورد اجرا گذاشته شده است وقتی درسال ۱۳۶۷ نتایج سرشماری سال ۱۳۶۵ منتشر شد و میزان رشد جمعیت (به طور کلی ۹/۳ درصد و بدون احتساب معاودین عراقی و پناهندگان افغانی ۵۵/۳ و شاید به طور دقیقتر ۲/۳ درصد) در سالهای ۶۵-۵۵ اعلام شد،

خطر افزایش انفجاری جمعیت و زمان دو برابر شدن آن با نرخ ۹/۳ درصد در هر ۱۸ سال یکبار) متفکرین جامعه و در راس آن دولت را به فکر اتخاذ سیاستی رسمی مبنی بر کاهش موالید انداخت.

در این سال (۱۳۶۸) سیاست رسمی جمهوری اسلامی مبنی بر کاهش موالید تحت عنوان تنظیم خانواده اتخاذ و اجرای آن به وزارتخانه‌های بهداشت، درمان آموزش پزشکی، فرهنگ و آموزش عالی، آموزش و پرورش و سازمانهای ذیربط دیگر واگذار شد.

در سال ۱۳۶۹ شورایی به نام شورای تحدید موالید با تصویب دولت و به ریاست وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی تشکیل گردید و در سال ۱۳۷۰ با ایجاد اداره کل جمعیت و تنظیم خانواده برنامه‌های جمعیتی گسترش یافت و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۲ قانون تنظیم خانواده مشتمل بر چهارده ماده و دو تبصره در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ دوم خرداد ۱۳۷۲ به تایید شورای نگهبان رسید.

مولفه­ های فرهنگ تنظیم خانواده

Image result for ‫مولفه­ های فرهنگ تنظیم خانواده‬‎

دکتر حسین مروتی، پژوهشگر بحران جمعیت و برنده جایزه ملی جمعیت: سیاست‌های تنظیم خانواده با ۵ مولفه زیر باعث تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی می­شود.

۱. بهداشت و سلامت: برای کنترل جمعیت یک سری بهانه‌های بهداشت و سلامت تراشیده می‌شود. مثلا گفته می‌شود که بارداری زن زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال پرخطر است. در بارداری سن بدن موردتوجه است نه سن شناسنامه ­ای.

۲. دامن زدن به فردگرایی و ترویج و تشویق خودخواهی: اگر به شعار “فرزند کمتر؛ زندگی بهتر” دقت کنیم، متوجه می­ شویم؛ این شعار خودخواهی‌ها را در نسل جوان تقویت می‌کند.

۳. ترویج افکار فمینیستی: تخریب وجه مادری از عوامل عمده فروپاشی خانواده در غرب است…. در اسلام از صفات یک زن خوب، «ولود» بودن است، یعنی این که بسیار فرزند بیاورد، سند تنظیم خانواده نقش مادری را تخریب می­ کند و نقش عظیم و مقدس مادر را در پرورش و تربیت فرزند تنزل می ­دهد و به سخره می­ گیرد.

۴. فقر: به این معنا که در تنظیم خانواده مدام در گوش مردم خوانده می‌شود که اگر بچه بیاورید فقیر می‌شوید و بیچاره می‌شوید و یک آب خوش هم از گلویتان پایین نمی‌رود و… این فکر نیز در تضاد کامل با اسلام است. در قرآن و احادیث ما مکرر آمده است که خداوند روزی بندگانش را می‌رساند «وَ ما مِن دابهٍ فی الارضِ الا عَلی الله رزقُها» هیچ جنبنده‌ای در زمین نیست، مگر اینکه خداوند روزیاش را بر خود واجب کرده است.

۵. حیازدایی و ترویج فساد: به عنوان مصداق برخی از عبارات کتب تنظیم خانواده تصریح به روابط آزاد جنسی دارند. مثلاً در معرفی مناسب‌ترین افراد برای استفاده از آی یو دی به چهار مورد اشاره شده است، که مورد نخست زنان زایمان کرده‌ای هستند که فقط با شوهر خود رابطه­ی جنسی ندارند! یا در مورد “قلمرو خدمات تنظیم خانواده” به چند مورد اشاره شده که یک مورد از آن ارائه خدمات لازم برای مادرانی است که ازدواج نکرده­ اند!.

دکترمونس سیاح، معاون طرح و برنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده درباره فرهنگ تنظیم خانواده و تاثیر آن بر سبک زندگی ایرانی اسلامی معتقد است: غرب، با مبنا قراردادن اصالت لذت جویی و نگاه اومانیستی تمام ظرایف و تدابیر خالق حکیم انسان ها را نادیده گرفت و نابود کرد.

با رواج آزادی جنسی و آزادی در روابط جنسی، مسبب متلاشی شدن کانون عشق و محبت شد، کشش و میل شدید جنسی را عشق نامید و بنابر اصالت لذت، عشق را تا حد این کشش و لذت جنسی شدید ناشی از هم گسیختگی روابط پایین آورده و با هم سان انگاری زن و مرد در نگاه فمنیستی منکر وجود تفاوت بین زن و مرد شده و با ظالمانه دانستن فرزند آوری در زن، هر کدام از عوامل افزایش درجه محبت و مهربانی در میان انسان ها و خانواده را به نوعی نشانه رفته است در حالی که منشا عشق انس بین زن و مرد در کنار هم و میل به فرزند دار شدن است.

هر زمان نگاه اومانیستی در انسان قوی شود، نگاه الهی ضعیف می­ شود و آن نگاه و بینش زیر ساخت تمام ابعاد سبک زندگی است؛ در جامعه­ ای که فردگرایی غلبه پیدا کند؛ تعهد و مسئولیت پذیری نسبت به دیگران در آن جامعه کم می ­شود، آستانه تحمل دیگران در فرد کم می ­شود لذا ازدواج کم می ­شود. آستانه تحمل پایین می­ آید؛ آمار طلاق بالا می­ رود.

Image result for ‫چرا تنظیم خانواده اهمیت دارد؟‬‎

به‌طور کلی مؤلفه ­های فضایل اخلاقی از جنس گذشت تناقض دارد و معنی ­دار نیست.کسی که به دنبال لذت خودش است طبیعتا زیر بار تحمل آزار و اذیت فرزند نمی ­رود، اینها با هم تناقض دارد، این رویداد در غرب طبیعی است؛

اما در شرق و بویژه در کشور ما به صورت القایی اتفاق می ­افتد، یعنی رفتار آنها منبعث از ایدئولوژی‌شان است؛ وقتی این بینش به شرق و به کشور ما می ­آید فضایی القایی شکل می­ گیرد و باعث تغییر در سبک زندگی ما می­ شود. این فضای القایی همان فرهنگ تنظیم خانواده است.

نگاهی به پژوهش ­های انجام شده

تأثیر مؤلفه‌های سبک زندگی بر نگرش به فرزندآوری (مطالعۀ موردی: زنان در آستانۀ ازدواج شهر تهران)

ایران طی دهه‌های اخیر با مسئله‌ای جمعیتی به نام کاهش شدید باروری مواجه شده است. با توجه به حرکت جامعۀ ایران به سمت مدرنیته و در‌ نتیجه تغییر سبک زندگی افراد، سؤال اساسی این تحقیق آن است که تغییر در سبک زندگی چه اندازه می‌تواند نگرش کنش‌گران در معرض باروری را تحت‌تأثیر قرار دهد.

پژوهش حاضر با هدف تأثیر مؤلفه‌های سبک زندگی بر نگرش به فرزندآوری بین زنان در آستانۀ ازدواج مراجعه‌کننده به شبکه‌های بهداشت درمانی شهر تهران انجام گرفته است.

با استفاده از تکنیک پرسش‌نامه،‌ ۳۸۴ نفر از زنان شهر تهران بررسی شدند. طبق نتایج تحقیق،  /۸۳ درصد زنان بررسی‌شده نگرش متوسط و ضعیفی به فرزندآوری و کارکردهای آن دارند.

همچنین، بین مؤلفه‌های سبک زندگی (مدیریت بدن، اوقات فراغت، مصرف فرهنگی و پایگاه اقتصادی اجتماعی) با نگرش به فرزندآوری رابطۀ معناداری وجود دارد و ۳۲‌درصد از تغییرات نگرش به فرزندآوری با متغیرهای مستقل تبیین می‌شود. بین مؤلفه‌های سبک زندگی، متغیر پایگاه اقتصادی اجتماعی قوی‌ترین متغیر پیش‌بین متغیر وابسته است.

به عبارتی، متغیر مذکور علاوه بر اثر مستقیم بر نگرش زنان شهر تهران به فرزندآوری، بر همۀ ابعاد سبک زندگی اثرگذار است و متغیر مصرف فرهنگی نیز علاوه بر تأثیر بلافصل بر نگرش زنان، تحت‌تأثیر سایر ابعاد و مؤلفه‌های سبک زندگی است. همچنین، مؤلفۀ مدیریت بدن بعد از پایگاه اقتصادی اجتماعی، بر نگرش زنان به فرزندآوری اثرگذار بوده است.

افزایش جمعیت با اجرای سیاست­های تشویقی با نگاهی به تجربه سایر کشورها

Image result for ‫افزایش جمعیت با اجرای سیاست­های تشویقی با نگاهی به تجربه سایر کشورها‬‎

علی اکبرسیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت: عوامل متعددی در کاهش فرزندآوری خانواده­ ها وجود دارد، یکی از مهم ترین این عوامل افزایش سطح تحصیلات دانشگاهی زنان و افزایش میزان اشتغال زنان است که باعث می شود، دیرتر ازدواج کنند، دیرتر بچه‌دار شوند، کمتر بچه بیاورند و فاصله بین بچه­ ها بیشتر شود.

این یک امر بدیهی و پذیرفته شده­است که توسعه همراه خودش کاهش موالید و کاهش فرزندآوری را به دنبال دارد، این اتفاق در تمام دنیا و به خصوص کشورهای غربی هم افتاده است، البته کشورهای غربی راه حل آن را پیدا کرده­اند. راه حل آن اجرای سیاست­های تشویقی است و عمدتا نیز تشویق ­ها شامل خدمات و امتیازهای رفاهی مانند دادن پول، بیمه، مسکن و مانند اینهاست، ما نیز در کشور اگر می­ خواهیم فرزندآوری و جمعیت را زیاد کنیم باید روی سیاست تشویقی کار کنیم.

آلـمان:

آلمان یکی از کشورهای مهم و صنعتی اروپا است که با مشکل کاهش زاد و ولد روبرو شده است و چند سالی است که به دنبال تغییرکاهش تولد به سمت افزایش تولد است.

ـ یکی از مشوق های آلمان برای افزایش نسل، تصویب قانون برای کمک به مهاجرانی است که چندین سال در این کشور زندگی کرده و فرزندانشان تا ۱۷ سالگی درکشور آلمان تحصیل می‌کنند به گونه‌ای که دولت این کشور موظف به پرداخت کمک هزینه تحصیل به این افراد است و در سنین کودکی نیز با سبدهای حمایتی به این افراد کمک مالی می‌کند.

به عنوان مثال: پدربزرگ ها و مادربزرگ‌ها در آلمان معمولا همانند فرزندانشان شاغل هستند، اما دوست دارند که زمان بیشتری را با نوه هایشان سپری کنند. به همین دلیل ما می خواهیم با ارائه این برنامه به آنها اجازه دهیم برای مدت کوتاهی از کار مرخصی بگیرند یا میزان کار خود را کم کنند.

از دیگر اقدامات دولت آلمان، کمک مالی به پدران و مادران شاغلی است که به دلیل تولد فرزند خود و یا مرخصی بواسطه نگهداری از فرزند، دستمزدی دریافت نکردند؛ بنابراین، دو سوم دستمزد خود را با افزایش ۲.۳۷۵ دلاری در هر ماه از دولت دریافت می ­کنند و کسانی که حقوق پایین تری دریافت می­ کنند ۱۰۰ درصد حقوق خود را از دولت دریافت می­ کنند.

دولت آلمان امیدواراست با مشوق های مالی و حمایتی خود میزان موالید در کشورش را افزایش دهد.

نروژ

در این کشور پس از تولد هر کودک، پدر و مادر دو هفته مرخصی با حقوق دارند. پس از این مدت، آن ها می‌توانند بین۴۶ هفته مرخصی با حقوق کامل یا ۵۶ هفته مرخصی با ۸۰ درصد پرداختی، که باید میان والدین تقسیم می‌شود یکی را انتخاب کنند. به منظور اطمینان از اینکه پدران حتماً در امر نگهداری و بزرگ کردن کودکانشان مشارکت خواهند داشت، پدران موظف هستند دست کم ده هفته از این دوران را از محل کار مرخصی بگیرند.

سنگاپور:

– مشوق‌های مالی یک خانواده سنگاپوری تا سن ۱۳ سالگی فرزندان

ـ دولت سنگاپور وزارت توسعه اجتماعی، جوانان و ورزش را مأمور تسریع و تسهیل ازدواج جوانان و تشویق زوج‌های جوان به فرزندآوری کرده است.

ـ این وزارتخانه بدین منظور سازوکاری را برای معرفی جوانان به یکدیگر؛ که تصمیم به ازدواج دارند تعیین کرده است و از مرحله انتخاب همسر تا تولد فرزندان قدم به قدم سیاست‌های تشویقی را اجرا می‌کند.

ـ این سیاست‌ها حتی تا طراحی خانه‌های شهروندان این کشور نیز پیش رفته است. بدین‌ترتیب که دولت در ساخت آپارتمان‌های کوچک تک‌خوابه محدودیت‌هایی وضع کرد تا جای خالی فرزند در خانه زوج‌های جوان بیشتر احساس شود.

سخن آخر:

یی تردید کاهش جمعیت در ایران، معلول عوامل متعددی است، ولی تأثیر مدرنیته و نفوذ سبک زندگی غربی در لایه های مختلفزندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی ایرانیان، از عوامل مهم کاهش جمعیت در کشور است. فرهنگ غربی که بر پایه اعتقاد به انسا ن محوری بنا شده، می‌کوشد این برداشت را در ذهن مردم ایجاد کند که برای خوشبختی و لذت بردن بیشتر از زندگی، باید تعداداعضای خانواده را محدود کرد و این کار با کنترل باروری و کاهش زاد و ولد محقق می شود این تلقی به گونه‌های مختلف و از راه های گوناگون در کاهش جمعیت کشورمان مؤثر بوده است.

تأثیرگذاری مدرنیته بر کاهش جمعیت از را ه‌های مختلف و در ابعاد متنوع از جمله تضعیف باورهای اعتقادی، در اولویت قرار دادن اقتصاد، مصر ف‌گرایی و… صورت گرفت.

Image result for ‫تأثیرگذاری مدرنیته بر کاهش جمعیت‬‎

این تأثیرگذاری نشان دهنده نزول ارزش های مرتبط با تولد فرزند و درکنار آن، معرف رشد سایر ارزش های مدرنیستی نظیر آزادی، اشتغال، رفاه و… است.

از دیگر سو، شعار «فرزند کمتر، زندگی بهتر »، هم با متون اسلامی که تأکید بر فرزندآوری و زیاد شدن جمعیت مسلمانان می نماید و هم با موقعیت حساس کشور و وجود دشمنان داخلی و خارجی که در پی حذف اسلام و مذهب تشیع و محو حاکمیت شیعی در جهان­اند، ناسازگار است.

منابع:

حتما بخوانید این آموزش را در فایل چند :  تمیز کردن صفحات لمسی

منبع۱

منبع۲

]vh jkzdl ohk,hni hildj nhvn?
chra tnzim khanoadh ahmit dard؟
ما أهمیه تنظیم الأسره؟
Ailə planlaması nə üçün vacibdir?
为什么计划生育很重要?
Why is family planning important?
Bakit mahalaga ang pagpaplano ng pamilya?
Pourquoi la planification familiale est-elle importante?
რატომ არის მნიშვნელოვანი ოჯახის დაგეგმვა?
Warum ist Familienplanung wichtig?
परिवार नियोजन महत्वपूर्ण क्यों है?
Perché la pianificazione familiare è importante?
家族計画はなぜ重要なのですか?
چرا تنظیم خانواده اهمیت دارد؟
Почему важно планирование семьи?
Zakaj je načrtovanje družine pomembno?
¿Por qué es importante la planificación familiar?
การวางแผนครอบครัวมีความสำคัญอย่างไร?
Aile planlaması neden önemlidir?

jkzdl ohk,hni
tnzim khanoadh
تنظیم الأسره
Ailə planlaması
计划生育
Family Planning
Pagpaplano ng pamilya
Planification familiale
საოჯახო დაგეგმვა
Familienplanung
परिवार नियोजन
Pianificazione familiare
家族計画
تنظیم خانواده
Планирование семьи
Načrtovanje družine
Planificación familiar
การวางแผนครอบครัว
Aile planlaması

borhani
۱۲ بهمن ۱۳۹۶
47 بازدید

 برچسب ها: